pawel.stolarczuk@jet-stream.pl (+48) 500 100 788 | (+48) 517 240 062
21.11.2017

SZKOLENIE DLA PILOTÓW W ZAKRESIE UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZED MEDYCZNEJ.

W dniu 27 listopada bieżącego roku odbyło się szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przed medycznej, zorganizowane przez firmę Jet Stream Paweł Stolarczuk oraz Pomorskie Stowarzyszenie Paralotniowe. Co prawda, szkolenie było otwarte, nie mniej jednak zorganizowane zostało z myślą o pilotach paralotni i innych ultralajtów, dla tego zajęcia prowadzone były z naciskiem na urazy, jakich najczęściej doznają piloci podczas startów, lotu jak i samego lądowania, oraz sytuacjach awaryjnych.

W szkoleniu brało udział trzydziestu jeden uczestników. Przez prawie dziesięć godzin dzielnie zmagali się z opanowaniem teoretycznym i praktycznym m.in. resuscytacji krążeniowo oddechowej, ćwicząc na profesjonalnych manekinach typu fantom, kolejności działań przy porażeniu prądem lub podtopieniu.

Ideą przedsięwzięcia była poprawa bezpieczeństwa zbiorowego. Przeszkoleni piloci przede wszystkim mają większą świadomość, co może się stać i jak działać w razie wypadku. Dotyczy to osób trzecich jak i ich samych, ponieważ jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa i ratowania jest samoocena własnego stanu zdrowia bezpośrednio po zdarzeniu, oczywiście pod warunkiem, że jest się przytomnym. Należy uwzględnić, że wiedza na temat pierwszej pomocy przed medycznej nie tylko może być wykorzystana podczas pobytu na startowisku, ale również podczas drogi na latanie i powroty do domu wieczorową porą. Również w domu, rodzina pilota może czuć się bezpieczniej, choćby dzieci, które również były wzięte pod uwagę podczas szkolenia, a to na prośbę naszych odważnych paralotniarek.

Jako organizatorzy, chcieli byśmy podziękować w szczególności, uczestnikom szkolenia, za poświęcony czas i składamy na ich ręce wyrazy szacunku, za postawę człowieka o bezcennej wartości, jaką jest świadomość odpowiedzialności osobistej, oraz poczuwanie się w obowiązku do społecznej wzajemności.

Na gorące podziękowania zasługuje również redakcja portalu lotniczapolska.pl. Portal, bo wiem przejął patronat medialny nad imprezą oraz ufundował dla każdego z uczestników apteczkę pierwszej pomocy.

To nie koniec niespodzianek tego dnia. UNI-PACK Dariusz Jankowski Przedstawiciel i dystrybutor na Polskę wiatrakowców włoskiej firmy BrakoGyro ufundował trzy zaproszenia na dwudziestominutowy lot wiatrakowcem, które zostały rozlosowane wśród uczestników na koniec szkolenia. Śmiechu było, co niemiara, ponieważ los sprawił, że tej przyjemności dostąpią trzy dziewczyny J. Gratulujemy.

Dziękujemy również sponsorom, z ich pomocą impreza zyskała wysoki poziom logistyczny. Firma NAVCOMM – Andrzej Kijewski. Slogan marketingowy firmy to: „…mierz wysoko” jak dało się odczuć, nie tylko mierzy wysoko w sensie, jakości sprzętu do nawigacji i komunikacji, ale również dba o dobre relacje ze społecznością ściśle związaną z lotnictwem. 
Oraz spółka oparta na wielu kardiologicznych autorytetach, POMORSKIE CENTRA KARDIOLOGICZNE, która tym razem zadbała nie o nasze serca a żołądki, fundując uczestnikom szkolenia obiadek.

Szkolenie docelowo ma być imprezą cykliczną organizowaną raz w roku. Powtarzanie wiadomości z tego zakresu jest niezmiernie ważne, ponieważ nie stosując często umiejętności, jakie zdobyli piloci podczas kursu, ulatują niczym popołudniowa termika. Kolejna edycja planowana jest na październik 2012 roku, więc serdecznie zapraszamy do śledzenia informacji, jakie pojawią się w witrynie informacyjnej pod adresem www.szkoleniedlapilotow.pl  i mamy nadzieję że spotkamy się w jeszcze większym gronie, a my jako organizatorzy dołożymy starań, by przyszłe szkolenie było równie owocne i pochłaniające zdecydowanie mniej środków finansowych ze strony uczestników.

Z lotniczymi pozdrowieniami
pil. Paweł Stolarczuk

Szkolenie w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej dla pilotów. Gdańsk 27.11.2011